Stavebné úrady odporúčajú, aby majiteľ bytu predtým, než začne niečo rekonštruovať ohlásil práce, ktoré bude realizovať. Stavebné povolenie je potrebné vždy, keď sa zasahuje do nosných konštrukcií bytovky.
Ak niekto plánuje zásah do nosnej steny alebo panelu, bude podmienkou vydanie stavebného povolenia aj posudok statika a súhlas správcu bytového domu. Statik totiž posudzuje zásah do konštrukcie nielen konkrétneho bytu, ale aj bytového domu ako celku.
Stavebné povolenie nebude potrebné, ak sa žiadne steny búrať nebudú, ak majiteľ chce napr. len vykachličkovať kúpeľňu alebo vymeniť starú vaňu za novú.
Majitelia bytov si napríklad s obľubou zasklievajú balkóny. Ak sa tým výrazne zmení vzhľad budovy, je už stavebné povolenie potrebné. Môže sa totiž zmeniť aj zaťaženie balkóna a vtedy úrady žiadajú aj posúdenie statika.
Na výveske, alebo na obvyklom mieste v dome, treba plánovanú prerábku oznámiť susedom. V oznámení je vhodné požiadať o zhovievavosť a vyvesiť aj fotokópiu stavebného povolenia alebo ohlásenia. Vhodné je doplniť aj informáciu o plánovanom čase ukončenia prác. K zachovaniu dobrých susedských vzťahov pomáha aj udržiavanie čistoty. Treba pravidelne upratať špinu, ktorá vznikne. Stavebnú suť je nutné odviezť do zberného dvora.
Teraz je najvhodnejší čas na takéto zásahy a preto všetkým, ktorí sa pre úpravu bytov rozhodnú DRŽIME PALCE a s chuťou do TOHO!
Ing. Ľubomíra Regrutová
www.rhc.sk
Som veľmi rada, že som oslovila niekoho z RHC...Veľmi mi pomohli, odľahčili situáciu, všetko potrebné zabezpečili. Pán Žak a pani Lenku Flešárová sú veľmi ústretoví a milí. Ďakujem im veľmi pekne za pomoc pri kúpe bytu.
PS: Nech sa vám darí... :)
Ďakujeme za Vašu ochotu, čas a pomoc pri sprostredkovaní a kúpe bytu, ako aj pri vybavovaní potrebných úradných záležitostí. Takže sme ozaj spokojní s Vašimi službami a v prípade potreby by sme Vašu realitnú kanceláriu svojim známym určite odporúčali.