Rozhodujete sa pre hypotéku a porovnávate úrokové sadzby, len aby ste vybrali tú najlacnejšiu.
Lenže cena úveru nezávisí len od % úrokovej sadzby, ale proces vybavovania hypotéky je spojený aj s rôznymi poplatkami, ktoré ovplyvňujú celkové preplatenie úveru.
Rátať s nimi treba vopred, ešte pred uzatvorením úverového vzťahu.
Prinášame stručný prehľad poplatkov súvisiacich s hypotékou.
1.Poplatok za znalecký posudok pohybuje sa v rozpätí od 100 do 250,-€ v závislosti od toho či sa oceňuje byt alebo dom.
Banky žiadajú od klientov tento posudok, ktorý preukazuje hodnotu zakladaných nehnuteľnosti. Znalecký posudok môže zaplatiť banka, alebo žiadateľ o hypotekárny úver. Niektoré banky ponúkajú možnosť dať si vypracovať posudok jej interným znalcom. Výhodné je využiť jeho služby najmä vtedy, ak ho banka preplatí v rámci nejakej akcie, alebo ho bude refinancovať pri čerpaní úveru.
Treba však dať pozor na to, že tento typ posudku je akceptovateľný iba vybranou bankou.
Niektoré banky nevyžadujú znalecký posudok, ale poskytujú možnosť bezplatnej cenovej mapy, kde banky vychádzajú zo štatistických údajov predávaných nehnuteľnosti v danom regióne. Týka sa to najmä nehnuteľnosti v okresných a krajských mestách a iba pri obmedzených výškach úveru.
2. Ďalší typ poplatku je poplatok za spracovanie úveru, ktorý klient, ak sa správne rozhodne, môže ušetriť. Banka si ho účtuje za administratívu a spracovanie žiadosti o hypotéku, alebo priamo za jej poskytnutie. Tento poplatok sa pohybuje zvyčajne vo výške 1,0 % z celkového objemu úveru.
Tento poplatok Vám banky neúčtujú, ak ide o kampane o ktorých sa môžete informovať priamo u hypotekárneho špecialistu, ktorý vám na jednom mieste porovná ponuku jednotlivých bánk.
3. Poplatok katastru za vklad záložného práva
Ak sa klient správne rozhodne vie ušetriť aj tento poplatok. V rámci akcie niektorých bánk vie banka klientovi poskytnúť aj zabezpečenie návrhu na vklad záložného práva bezplatne.
Štandardne je to poplatok, vo výške 66 €, ktorý musí klient zaplatiť katastru pri podaní návrhu na začatie konania. Je možné podať zamýšľaný návrh na vklad elektronicky prostredníctvom katastrálneho portálu, pričom tak usporíte 15 eur. Odporúčame, aby sa klient pri vypĺňaní tohto oznámenia poradil s hypotekárnym špecialistom.
4. Ďalší poplatok ktorý vás neminie je poplatok za poistenie nehnuteľnosti. Pred čerpaním hypotekárneho úveru musí byť bankou zakladaná nehnuteľnosť poistená.
Ide zväčša o poistenie stavby, nie domácnosti. Poistenie domácnosti akceptuje v súčasnosti iba jedna banka. V prípade väčšej poistnej udalosti bude poistné plnenie vyplatené v prospech hypotekárnej banky.
Čo klient neplatí?
Služby hypotekárneho špecialistu – TEN vám zadarmo vypracuje, porovná a objasní ponuku jednotlivých bánk vrátane úrokových sadzieb, poplatkov a rozdielov medzi nimi. Nájde pre Vás najvýhodnejšie riešenie a pomôže Vám v celom procese jej vybavovania.
Hypotekárny špecialista je odborník na ktorého sa vám odporúčam obrátiť, ak si idete zobrať úver, čo je niekedy záväzok na CELÝ ŽIVOT.
Chceme sa poďakovať pani Ing. Regrútovej a pánovi Farkašovi za spoluprácu pri predaji nášho bytu. Predaj prebehol veľmi rýchlo a bez komplikácií. Môžme len odporúčať aj ostatným klientom túto realitnú kanceláriu. Ešte raz srdečná vďaka. rod. Krišková
Ďakujem RK a hlavne realitnej maklerke Lenke Flešárovej za pomoc pri predaji RD. Prístup bol profesionálny a ústretový od fotenia až po predaj. Môžem len odporúčať.