Dnes sa stávajú už len lepšie a lepšie zateplené domy a sú utesnené tak aby šetrili náklady na vykurovanie. Vlhkosť zostáva v dome a je len otázkou času kedy sa v zime objaví na oknách a stenách. Aby ste vlhkosť dostali z domu von, tak všetci vám budú odporúčať vetrať 3 až 5 krát denne otvorením okien dokorán na krátku dobu. Skúste mi ukázať niekoho, kto takto pravidelne vetrá každý deň. Všetci preto vetrajú cez vyklápacie pootvorené okná. Preto sa určite zhodnete so mnou na tom, že vetranie oknami nie je riešenie. Riešením je iba jediná alternatíva – vetranie s rekuperáciou.
Mnoho ľudí má názor, že nedá rekuperáciu, pretože nebude môcť otvárať okná. Nie je to pravda. Okná môžete otvárať koľko chcete. Ale už nebudete musieť vetrať pootvorenými oknami a aj napriek tomu budete mať vždy vyvetrané.
Vetraním cez okná v zime strácate draho vyrobené teplo, plytváte tak energiou a peniazmi. V lete sa cez otvorené okná dostáva do domu prach, peľ, hmyz a komáre, čo nie je príjemné. Cez zatvorené okná nebudete počuť hluk z ulice. Večer môžete v kľude zaspávať bez obáv, že vás ráno zobudí štekajúci pes, kikiríkanie kohúta alebo smetiari.
A čo je to tá REKUPERÁCIA? Je to spätné získavanie energie (tepla) z odpadového vzduchu. Jedná sa o zariadenie pre vetranie s minimálnym únikom tepla. Funguje na princípe odsávania odpadového vzduchu, ktorý je vydýchaný a znečistený. Tento odpadový vzduch je ohriaty na nami zvolenú izbovú teplotu iným zdrojom tepla. Nevzniká teda efekt prudkého ochladenia v interiéri ako v prípade bežného vetrania oknami. Do obytného priestoru zároveň privádzame čerstvý vzduch (pomocou druhého ventilátora) z vonkajšieho prostredia. Privádzaný aj odpadový vzduch sa popri rekuperácii zároveň filtruje, aby sme neznečisťovali vnútorné obytné prostredie prachom z vonkajšieho prostredia. Systém je najviac vybavený špeciálnou účinnou filtráciou, ktorá dokáže zachytiť prach, nečistoty a peľ, ktoré by mohli vniknúť do interiéru oknom, preto je rekuperácia hlavne vhodná pre alergikov. Toto zariadenie dokáže v priebehu hodiny vymeniť až polovicu celkového množstva vzduchu v miestnosti pri zachovaní tepelného komfortu. Znižuje sa nielen energetická strata a náklady na vykurovanie, ale podstatne tiež klesá výskyt plesní, množstvo roztočov a škodlivých mikroorganizmov. Cena rekuperácie sa odvíja od m2.