Prenájom môže spôsobiť spory

Problémom sa dá vyhnúť dobrou zmluvou o prenájme bytu, ktorú si určite dajte vypracovať právnikom alebo Realitnému centru . Zároveň treba spísať aj odovzdávací protokol a poistiť byt aj nájomcu.

Ten, kto byt prenajíma, je po právnej stránke väčšinou v nevýhode oproti tomu, kto si byt prenajme. Ak príde k sporu, ťažko a zdĺhavo sa domáha nápravy na súde. A je jedno, či ide o dlžné nájomné alebo vypratanie bytu či náhrady škody, ktoré na jeho majetku spôsobí nájomca.

Základné pravidlá prenájmu nehnuteľnosti určuje Občiansky zákonník, ale lepšie je, ak prenajímateľ a nájomca spíšu zmluvu o vzájomných právach a povinnostiach. Zákon zmluvu síce nevyžaduje, ale tá býva podrobnejšia a presnejšia a pri riešení prípadných sporov dáva právnu istotu obom stranám. Najbežnejším problémom je, že nájomcovia prestanú platiť nájomné a stratia sa. Ak neexistuje kvalitná zmluva o prenájme, následne sa tieto veci riešia veľmi ťažko alebo sa vyriešiť ani nedajú. Bez dobrej zmluvy o prenájme sa ťažko vymáhajú aj nedoplatky za energie, o ktorých sa vlastník bytu dozvie až pri ročnom vyúčtovaní.

Do zmluvy preto treba okrem iného uviesť aj spôsob platenia nájomného a energií. Ak sú náklady na energie zahrnuté v cene prenájmu a hradí ich majiteľ bytu, mal by si dať pozor na počet osôb v byte, väčší počet zvyšuje náklady na bývanie. Ak v čase prenájmu stúpnu ich ceny, je to dôvod na zvýšenie nájmu a zmluva by na to mala pamätať. Súčasťou dohody by malo byť aj riešenie prípadných nedoplatkov. Presný stav meračov tepla, vody, elektriny a plynu treba zaznamenať v odovzdávacom protokole a to pri odovzdávaní aj pri preberaní bytu. Zmluva by mala obsahovať opis bytu a jeho vybavenia a všetko treba podrobne opísať v odovzdávacom protokole. Poškodenie zariadenia v byte upravuje Občiansky zákonník, ale ak nemajú prenajímatelia zdokumentovaný stav bytu pred začatím a po skončení nájmu, ťažko sa to dokazuje

Ďalším možným problémom je devastácia zariadenia – neúmyselná alebo úmyselná vnútri bytu alebo na spoločných častiach a zariadeniach domu. Ak byt užíva tretia osoba na základe nájomnej zmluvy, podľa Občianskeho zákonníka je povinnosťou nájomcu odstrániť nedostatky, ktoré spôsobila.

Ak to neurobí, poškodenia môže odstrániť prenajímateľ a žiadať náhradu nákladov. Vlastník by sa pre istotu mal pred nepredvídanými škodami spôsobenými nájomcom chrániť poistením.

Vlastník by mal okrem toho od nájomcu vyžadovať, aby bol na spôsobené škody poistený. On sám by mal tiež poistiť byt – domácnosť aj stavbu. Neplatenie nájomného a devastácia majetku je podľa zákona dôvodom na vypovedanie zmluvy o prenájme.

Ten, kto byt prenajíma, je po právnej stránke väčšinou v nevýhode oproti tomu, kto si byt prenajme. Ak príde k sporu, ťažko a zdĺhavo sa domáha nápravy na súde. A je jedno, či ide o dlžné nájomné alebo vypratanie bytu či náhrady škody, ktoré na jeho majetku spôsobí nájomca.

Facebook

Spokojní klienti

Ján Hirčko, Svidník

Sám som predával byt asi 2 mesiace, a keď sa mi ozval pán Farkaš, či sa môže prísť pozrieť môj byt, v ten deň mi našiel aj kupujúceho. Od vtedy sa obraciam na jeho pomoc v realitných otázkach. Taktiež môžem povedať, že jeho služby som odporučil aj známemu, kde nastala tá istá situácia a jeho byt predal skôr ako ho nafotil. Vrelo odporúčam.


rod. Ducárová, Svidník

S realitnou kanceláriou sme boli veľmi spokojní. Predaj bytu prebehol bez problémov. Ďakujeme za veľkú pomoc pri vybavovaní hypotéky a ostatných formalít. Ešte raz ĎAKUJEME! rod. Ducárová


Bc. Michal K. dis.art., Svidník

Každý z mojich známych sa čudoval, ako rýchlo prešiel celý proces predaja aj kúpi, nikam som nemusel chodiť. RK mi ušetrila veľa času a všetky dôležité veci vybavila za mňa.


Zdielať

Rady

Prenájom môže spôsobiť spory
Problémom sa dá vyhnúť dobrou zmluvou o prenájme bytu, ktorú si určite dajte vypracovať právnikom al...
Rekonštrukcia, kúpa, financovanie
Leto “na malte” je klasika, ktorú každoročne absolvujú tisícky Slovákov. Mnohí z nás aj kvôli pandém...