Čierna stavba

Čierna stavba je vžitý názov pre nepovolenú stavbu – postavenú bez stavebného povolenia alebo v rozpore so stavebným povolením.

Je potrebné dať do poriadku takýto stav? Dá sa čierna stavba ešte zlegalizovať? Hrozí majiteľovi takejto stavby postih? Ako najčastejšie majiteľ zistí, že jeho nehnuteľnosť nespĺňa potrebné náležitosti a je čiernou stavbou?

Majiteľ nehnuteľnosti zistí skutočnosť že vlastní čiernu stavbu zvyčajne v okamihu, keď chce požiadať o hypotekárny úver. Predmetom zabezpečenia úveru budú nehnuteľnosti, ktoré vlastní, napríklad rodinný dom a ďalšie stavby na jeho parcelách.

Jedným z podkladov, ktoré musí predložiť banke pri žiadosti o hypotekárny úver, je aj znalecký posudok k predmetu zabezpečenia – nehnuteľnostiam. Znalec na základe predložených dokladov k oceňovaným nehnuteľnostiam vyhotoví posudok, pričom zakreslí a ocení všetky stavby nachádzajúce sa na pozemku majiteľa.

V prípade, že sa na pozemku nachádzajú nelegálne stavby, banka túto skutočnosť zistí pri porovnaní znaleckého posudku, vydaných povolení k stavbám a listu vlastníctva. Takéto stavby sa nemôžu stať predmetom zabezpečenia. V lepšom prípade banka vyzve majiteľa nehnuteľnosti, aby zjednal nápravu skutkového stavu. V horšom prípade úver ihneď zamietne z dôvodu neakceptovateľného predmetu zabezpečenia.

Obdobným prípadom je predaj nehnuteľnosti. Väčšina kupujúcich si totiž financovanie kúpy zabezpečuje prostredníctvom hypotéky a opäť je tu prípad, kedy sa o čiernej stavbe majiteľ nehnuteľnosti, prípadne aj kupujúci dozvedia až zo znaleckého posudku.

S trochou nadsázky môžeme nájsť dve možnosti riešenia situácie. Tá prvá je stavbu zbúrať. Tá druhá je stavbu dodatočne zlegalizovať. Z praktického, ale aj ekonomického hľadiska je samozrejme výhodnejšia druhá možnosť.

Konanie o dodatočnom povolení stavby sa realizuje v zmysle § 88 zákona 50/1976 Zb. Postup je obdobný ako pri „klasickom“ povolení stavby – stavebník spolu so žiadosťou predkladá stavebnému úradu predpísanú dokumentáciu a vyjadrenia dotknutých orgánov a taktiež zoznam účastníkov konania.

Základný poplatok za stavebné povolenie v prípade rodinného domu začína na sume 50,- eur, v prípade ohlásenia drobnej stavby od sumy 20,- eur.

No treba si uvedomiť, že pokuty za porušenie zákona sú omnoho vyššie.

Ak stavebník stavia rodinný dom bez stavebného povolenia, stavebný úrad mu môže uložiť pokutu až do výšky 33.193,92 eur. Za neohlásenú stavbu alebo rekonštrukciu, môže byť pri nesplnení ohlasovacej povinnosti udelená pokuta do výšky 331,93 eur. Ak je ale namiesto ohlásenia stavby potrebné stavebné povolenie a nebolo vydané, tak sa pokuta pohybuje do maximálnej výšky 829,84 eur.

Najlepšie je existencii čiernej stavby predísť a už v prípravnom procese pred začatím výstavby či prestavby požiadať o pomoc architekta alebo stavebného inžiniera. Ten vie pripraviť celú dokumentáciu k stavebnému povoleniu, alebo aj k ohláseniu drobnej stavby tak, aby boli dodržané všetky zákonné podmienky. Rovnako je treba postupovať aj pri dodatočnej legalizácii stavby.

 

Približná výška úveru:
Popis (môžete špecifikovať Vaše požiadavky):
Vaše meno (dobrovoľné)
E-mail:*
Telefón (dobrovoľné)

Facebook

Spokojní klienti

Eva Bendová

Ráda bych touto cestou podekovala RHC. Chtela bych vyzvihnout vysoce kladný prístup jak po stránce lidské, tak po stránce profesionální. To, co se domluvilo, platilo. Jsou dochvilní, presní, ochotní. Nemovitost byla prodána za krátkou dobu a k naší spokojenosti. Moc dekujeme.


Ing. Milan S, Nižný Orlík

Bol som maximálne spokojný, pretože sa jedná o kolektív fundovaných pracovníkov a pristupujú vysoko zodpovedne. Aj po predaji mi vyšli maximálne v ústrety.


Milka Š., Svidník

Srdečne ďakujeme pani Regrutovej a celému kolektívu RHC za to, že nám našli perfektné bývanie, :-)  Sme tu veľmi spokojní .


Zdielať

Rady

Banky v čase pandémie KORONAVÍRUSOM ponúkajú odklad splátok...
Šíriaca sa pandémia COVID 19 zasiahla do života všetkých ľudí. Mnohí z vás neplánovane ostali doma, ...
Rekonštrukcia, kúpa, financovanie
Leto “na malte” je klasika, ktorú každoročne absolvujú tisícky Slovákov. Mnohí z nás aj kvôli pandém...