Podľa zákona prijatého počas prvej vlny pandémie koronavírusu mohla banka alebo pobočka zahraničnej banky, povoliť na základe žiadosti dlžníka odklad splátok na obdobie uvedené v žiadosti o odklad, ktoré nie je dlhšie ako 9 mesiacov. Dlžník mohol požiadať o odklad splátok toho istého úveru iba raz. Odloženie odkladu splátok sa však pre mnohých dlžníkov chýli ku koncu a ich finančná situácia sa stále nezlepšila. Aké majú možnosti?
Dôležité je, aby dlžník komunikoval s bankou. Častokrát dlžníci žiadajú banku o možnosti riešenia až v čase, keď sú už v omeškaní a v tomto prípade je už neskoro. Rozhodne sa neodporúča čakať až na omeškanie prvou splátkou. Nevýhodou je zápis v úverovom registri.
Pokiaľ dlžníkovi finančná situácia neumožňuje riadne splácanie celých splátok, ale bol by schopný splácať aspoň časť, môže banku požiadať o predĺženie splatnosti úveru. To znamená, že by teda splatil viac splátok v nižšej výške. No musíte počítať s navýšením celkovej sumy úveru.
Ak má dlžník viacero úverov, môže zvážiť aj refinancovanie. Takýto postup môže byť výhodný v prípade, že podmienky nového úveru budú lepšie ako podmienky splácania súčasných dlhov.
V prípade, že premýšľate o predaji nehnuteľnosti, za ktorý ste si brali úver, musíte počítať s problémom predčasného splatenia úveru. Všetky možnosti je však potrebné odkonzultovať s bankou alebo finančným špecialistom.
Ak sa nepodarí nájsť vhodný spôsob riešenia situácie a dlžník sa dostane so splátkami do omeškania, môže banka odstúpiť od úverovej zmluvy a žiadať o jednorazové vyplatenie celého zostatku úveru. Banka začne s jeho vymáhaním. To znamená, že nehnuteľnosť dlžníka banka predá v dražbe.
Pre niektorých dlžníkov, ktorým sa nakopili dlhy vo veľkej výške môže byť riešením situácie až tzv. osobný bankrot. V takýchto prípadoch má dlžník právo obrátiť sa na Centrum právnej pomoci.