Záujem o pozemky v súčasnosti rastie. Kupujúci si všímajú lokalitu, inžinierske siete, cenu, vybavenosť okolia. Čo v prípade, ak je pozemok rovinatý ako sme chceli, lokalita je vynikajúca, cena prijateľná, ale nie je k pozemku vedená prístupová cesta? V odborných článkoch na internete, ale aj na stavebných úradoch, sa dozviete, že k stavebnému povoleniu je potrebné mať zabezpečenú prístupovú cestu. Inak stavebné povolenie nedostanete.
Možnosť č. 1 – dohoda s vlastníkom susediaceho pozemku, cez ktorý je prístup na verejnú komunikáciu
Takéto riešenie by bolo najjednoduchšie. Čo však, ak vlastník susediaceho pozemku s dohodou nesúhlasí?
Ak je vlastníkom súkromná osoba a súhlasí s odpredajom, je to vyriešené. Čo však, ak natrafíte na pozemok, ktorého vlastníkom je pozemkové spoločenstvo, tzv. urbár? Na základe zákona č. 97/2013 Z.z. o pozemkových spoločenstvách nie je pozemkové spoločenstvo oprávnené predávať pozemky, ktoré spravuje jeho vlastníkom.
Pri takomto právnom vzťahu ide o trvalý stav, vecné bremeno sa zapisuje do katastra nehnuteľností. Na vklad vecného bremena je potrebné vyhotoviť geometrický plán, ktorým sa presne vymedzí právo prechodu a prejazdu cez susedný pozemok.
Znamená to, že prístupová cesta vedie cez susedný pozemok, ktorý má viacero súkromných majiteľov. Ak vlastník pozemku je jedným z podielových spoluvlastníkov pozemku, na ktorom sa nachádza prístupová cesta, môžeme povedať, že má “vyhrané”.
Podmienkou žaloby je splnenie dvoch podmienok:
– vlastník stavby nie je vlastníkom susediaceho pozemku, cez ktorý by viedla prístupová cesta
– prístupovú cestu nemožno zabezpečiť inak
Je veľký rozdiel medzi prístupovou cestou ako takou a prístupom na pozemok. Odporúčam každému, kto má záujem kúpiť pozemok, aby sa obrátil na realitnú kanceláriu o pomoc a rady pri nadobúdaní pozemkov. Realitná kancelária má skúsenosti s takýmto predajom nehnuteľností.