Leto “na malte” je klasika, ktorú každoročne absolvujú tisícky Slovákov. Mnohí z nás aj kvôli pandémii v týchto mesiacoch necestujú na dovolenku do zahraničia, ale vo veľkom prerábajú svoj dom či byt a na to sa treba dobre pripraviť. Hlavne finančne, keďže ceny stavebných materiálov šli v tomto roku hore a vaša prerábka sa môže predražiť.
Niekomu stačí vymaľovať zopár izieb, vymeniť okná či položiť novú plávajúcu podlahu, iný plánuje novú kuchynskú linku alebo by sa mu páčila modernejšia kúpeľňa. A možno už potrebujete na dome aj novú strechu, alebo uvažujete o prístavbe. Nápadov na vylepšenie bývania je neúrekom, len ešte treba vymyslieť, odkiaľ na to zobrať peniaze.
Zvlášť v tejto neistej dobe, kedy obraciame každé euro a hľadáme možnosti ako sa zbytočne nezadlžovať.
Rekonštrukciu možno financovať viacerými spôsobmi. Samozrejme, najrýchlejšie a najlacnejšie je použiť vlastné finančné zdroje. No nie každý má to šťastie, že by mal poruke pár tisíc eur, ktoré si len tak na počkanie vytiahne z účtu, alebo spod vankúša. A pre tých, ktorí majú niečo nasporené, tiež nie je ideálne minúť celú finančnú rezervu, ktorá by v rodinnej kase lepšie poslúžila na neočakávané situácie, aké nám ukázala aj pandémia.
Preto väčšina z nás zvažuje iné možnosti financovania. Posvietili sme si na tri najčastejšie – spotrebný úver, hypotéku a úver zo stavebnej sporiteľne. Každá alternatíva má niekoľko výhod, ale aj nevýhod.
Poďme však pekne po poriadku. Ešte predtým ako sa vrhnete na porovnávanie úverov, dobre si spočítajte, koľko peňazí vlastne budete potrebovať. Spíšte si všetky práce a úpravy, ktoré plánujete urobiť. Ak nie ste práve domáci kutil, opýtajte sa rodiny, známych, alebo si nájdite na internete referencie na stavebné firmy a nechajte si urobiť viacero cenových ponúk.
TIP: Ak patríte k tým zručnejším a dokážete si prerábku urobiť sami, spíšte si ceny materiálu ako aj nového nábytku a zariadenia, ktoré chcete kupovať. Dnes nájdete už takmer všetky obchody s cenami na internete, o to ľahšie je vyčísliť, koľko peňazí vás plánovaná rekonštrukcia bude stáť.
Keď už máte rozpočet hotový, prirátajte si k nemu ešte rezervu. Mala by byť vo výške aspoň 10 – 20 % z celkovej sumy. Pokojne sa môže stať, že vám v polovici rekonštrukčných prác zrazu dôjdu peniaze. Budete potrebovať viac materiálu ako ste mysleli, zistíte, že by sa zišlo vymeniť aj niečo ďalšie s čím ste pôvodne nerátali, predĺžia sa práce… Dôvodov na navýšenie ceny môže byť niekoľko. Preto je lepšie byť na takúto situáciu pripravený.
Správne nastavenie rozpočtu je veľmi dôležité, a tak túto „prípravnú“ fázu nepodceňujte.
Na menšiu prerábku vám možno postačí 4 až 5 tisíc eur, ale pri väčších zásahoch môžete potrebovať aj 15 či 20 tisíc. Ak máte rozpočet na rekonštrukciu hotový, poďme sa pozrieť, ako ju financovať čo najvýhodnejšie.
Najrýchlejšie riešenie je požiadať banku o spotrebný úver. ALE nie je to aj najvýhodnejšie. Je pravda, že pôžičku dnes v banke dostanete aj na počkanie. Väčšinou k tomu nepotrebujete žiadne papiere, bločky ani špeciálne doklady, samozrejme okrem občianskeho preukazu. Peniaze vám na účte môžu nabehnúť doslova do pár minút už pri prvej návšteve pobočky, ale – na úvere zbytočne veľa preplatíte. Priemerné úrokové sadzby na nových pôžičkách sa dnes pohybujú na úrovni okolo 7 – 8 % p. a.
Výhody spotrebného úveru
Nevýhody spotrebného úveru
Keď sa už pri prerábkach bavíme o päťcifernej sume, napríklad 15 tisíc eur, v tom prípade je vhodné zvážiť účelovú hypotéku na rekonštrukciu. Pri dnešných úrokových sadzbách okolo 1 % môžete získať lacnejší úver s možnosťou dlhšej splatnosti. Vaša mesačná splátka v porovnaní s pôžičkou tak bude oveľa nižšia.
Ušetrené peniaze si môžete navyše každý mesiac sporiť, a keď sa rozhodnete napríklad o 8 rokov, že už nechcete splácať hypotéku, môžete z nasporených peňazí splatiť zostatok úveru alebo ich použiť na ďalšiu investíciu do nehnuteľnosti. Takto môžete mať lacnejší úver oproti pôžičke a rovnako ho splatiť za 8 rokov, ale s oveľa nižším preplatením.
Parametre hypotéky so založením nehnuteľnosti
Výhody hypotéky so založením nehnuteľnosti
Nevýhody hypotéky so založením nehnuteľnosti
Stavebné sporiteľne pýtajú bločky a faktúry
Treťou možnosťou je zobrať si úver zo stavebnej sporiteľne. Pri nezabezpečenom úvere môžete získať nižší úrok ako na spotrebnom úvere, ale je to komplikovanejšie s dokladovaním. V stavebke totiž musíte vydokladovať každé euro vo forme bločkov a faktúr, čo nemusí každému vyhovovať.
Mnohí si dnes prerábajú svoj byt či dom svojpomocne a využijú aj možnosť získať lacnejšie stavebné materiály bez faktúry. Vtedy môže byť dokladovanie účelu pre stavebnú sporiteľňu problematické.
Naopak, práve takéto situácie rieši hypotéka na rekonštrukciu. K dokladovaniu účelu stačí spísať zoznam plánovaných prác a priložiť fotografie aktuálneho stavu pred začatím rekonštrukcie. Potom do 6 mesiacov (niekde až do roka) doložíte nové fotografie po realizácii. V niektorých prípadoch netreba dokladovať nič, napríklad ak je hodnota vašej nehnuteľnosti v pomere k výške úveru do 70 %.
TIP: Banky dnes vedia poskytnúť hypotéku na rekonštrukciu aj spätne, čiže ak prídete požiadať o hypotéku po ukončení prác. V takom prípade už potrebujete aj bločky a faktúry, keďže banka nevidela reálny stav pred rekonštrukciou. A vtedy je postup dokladovania podobný ako v stavebnej sporiteľni.
Parametre úveru zo stavebnej sporiteľne bez založenia nehnuteľnosti
Výhody úveru zo stavebnej sporiteľne bez založenia nehnuteľnosti
Nevýhody úveru zo stavebnej sporiteľne bez založenia nehnuteľnosti
Hypotéka ponúka rôzne možnosti
K žiadosti o účelovú hypotéku budete potrebovať niekoľko vecí. Keďže zakladáte nehnuteľnosť, dáte si vypracovať znalecký posudok na váš dom (cca 250 eur) alebo byt (cca 150 eur), čo trvá asi týždeň prípadne dlhšie, podľa toho, ako je váš vybraný znalec vyťažený. Okrem toho rátajte s poplatkom za vklad záložných zmlúv na kataster (štandardne 66 eur). Poplatky za posudok aj kataster vám však môže preplatiť banka v rámci svojej kampane, zároveň vám môže poskytnúť aj hypotéku bez poplatku za poskytnutie úveru, čím môžete ušetriť pár stoviek.
Mnohí sa bránia hypotéke z dôvodu nutnosti založiť vlastnú nehnuteľnosť. Ľudia majú obavy, že môžu prísť o strechu nad hlavou, preto volia skôr spotrebný úver bez zabezpečenia bytom či domom. Dnes je však záložné právo na nehnuteľnosti bežná vec. Ak by ste prestali splácať spotrebný úver aj úver na bývanie, rovnako vám môže v konečnom dôsledku na váš majetok siahnuť exekútor.
Preto skôr odporúčame nezaťažovať sa zbytočne veľkou splátkou. Vďaka dlhšej splatnosti na hypotéke máte nižšiu splátku, a znížite tak pravdepodobnosť problémov so splácaním. Navyše úver môžete flexibilne splácať mimoriadnymi vkladmi.
Čo v prípade, ak už na svojej nehnuteľnosti ťarchu máte? Aj to sa dá vyriešiť. Môžete totiž založiť aj inú nehnuteľnosť, napríklad rodičovský byt či dom. Alebo si môžete pri dostatočnej hodnote zabezpečenia zobrať druhý úver na tú istú nehnuteľnosť, prípadne ak je pôvodný úver menej výhodný, môžete ho refinancovať s navýšením.
Chcela by som sa poďakovať Realitnému a hypotekárnemu centru - Ing. Ľubomíre Regrútovej, za profesionálne odvedenú prácu. Prajem veľa úspechov a ešte raz veľká vďaka.
Sám som predával byt asi 2 mesiace, a keď sa mi ozval pán Farkaš, či sa môže prísť pozrieť môj byt, v ten deň mi našiel aj kupujúceho. Od vtedy sa obraciam na jeho pomoc v realitných otázkach. Taktiež môžem povedať, že jeho služby som odporučil aj známemu, kde nastala tá istá situácia a jeho byt predal skôr ako ho nafotil. Vrelo odporúčam.
Ďakujem za spoluprácu pri kúpe bytu, bola profesionálna a vecná, na vysokej úrovni. Bol som veľmi spokojný s profesionálnym prístupom.